Podmínky přidělení rodného čísla

Rodné číslo je desetimístné číslo, které je dělitelné jedenácti beze zbytku. První dvojčíslí vyjadřuje poslední dvě číslice roku narození, druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození, u žen zvýšené o 50, třetí dvojčíslí vyjadřuje den narození. Čtyřmístná koncovka je rozlišujícím znakem obyvatel narozených v tomtéž kalendářním dnu.
Rodná čísla přidělená fyzickým osobám narozeným před 1. lednem 1954 mají stejnou strukturu, jsou však devítimístná s třímístnou koncovkou a nesplňují podmínku dělitelnosti jedenácti.

Kdo a jak?

Žádost o přidělení rodného čísla může podat cizinec, který o přidělení rodného čísla požádal pro splnění podmínek podle zvláštních právních předpisů (např. zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů).

Kam a jak?

Žádost o přidělení rodného čísla lze podat osobně nebo prostřednictvím poštovní přepravy. Žádost o přidělení rodného čísla se podává u Ministerstva vnitra, odboru správních činností, náměstí Hrdinů 3, 140 21 Praha 4.

Co je potřeba?

Žádost o přidělení rodného čísla musí být písemná, odůvodněná a musí obsahovat

 • jméno, popřípadě jména, příjmení, jejich případné změny,
 • rodné příjmení,
 • den, měsíc a rok narození,
 • místo a okres narození; pokud se fyzická osoba narodila v cizině, místo narození a stát, na jehož území se narodila,
 • pohlaví,
 • státní občanství.

Žádost o přidělení rodného čísla musí být sepsána v českém jazyce nebo opatřena úředně ověřeným překladem. Musí obsahovat úředně ověřený podpis žadatele, ten se nevyžaduje v případě, že žadatel žádost podepíše před zaměstnancem Ministerstva vnitra. K žádosti je nezbytné předložit doklad o datu a místě narození a státním občanství; je-li tento doklad vyhotoven v jiném než českém jazyce, je nezbytný též jeho úřední překlad do jazyka českého.

Nositelé rodného čísla

 • fyzická osoba při narození nebo nezrušitelném osvojení
 • státní občan České republiky, který dosud rodné číslo neměl
 • cizinec, který žádá o povolení k pobytu na území České republiky
 • cizinec, kterému byl udělen azyl na území České republiky

Výdejová místa rodných čísel

 • matriční úřad, který přiděluje rodná čísla obyvatelům narozeným na území České republiky
 • zvláštní matrika, která přiděluje rodná čísla státním občanům České republiky narozeným v zahraničí, s výjimkou případů, kdy došlo k matriční události před 1. lednem 1950, a pokud tato událost byla zapsána podle právních předpisů platných v době provedení zápisu do matriční knihy, kterou nyní vede matriční úřad na území České republiky
 • policie, která přiděluje rodná čísla obyvatelům,* kteří nejsou státními občany České republiky a kteří požádali o pobyt podle zvláštních právních předpisů,
 • Ministerstvo vnitra, které přiděluje rodná čísla obyvatelům narozeným před 1. lednem 1969.

* Obyvatelem se rozumí státní občan České republiky, cizinec s povolením k pobytu na území České republiky nebo cizinec, kterému byl udělen azyl.

Doklad o rodném čísle Dokladem o přiděleném rodném čísle je:

 • rodný list, oddací list nebo úmrtní list, na němž je uvedeno rodné číslo nositele rodného čísla,
 • samostatný doklad o přiděleném rodném čísle vydaný a potvrzený příslušným výdejovým místem nebo doklad o přiděleném rodném čísle vydaný Českou správou sociálního zabezpečení před 1. lednem 2003,
 • občanský průkaz,
 • cestovní doklad, pokud je v něm uvedeno rodné číslo,
 • průkaz o povolení k pobytu cizince, potvrzení o přechodném pobytu na území České republiky občana Evropské unie, průkaz o pobytu rodinného příslušníka občana Evropské unie a průkaz o povolení k trvalému pobytu občana Evropské unie, nebo
 • průkaz povolení k pobytu azylanta nebo průkaz oprávnění k pobytu osoby požívající doplňkové ochrany.

Změna rodného čísla Změnou rodného čísla se rozumí přidělení nového rodného čísla v případě, že:

 • totožné rodné číslo bylo přiděleno dvěma nebo více obyvatelům
 • bylo přiděleno chybné rodné číslo
 • se provádí nezrušitelné osvojení
 • došlo ke změn pohlaví

Změnu rodného čísla provádí výdejové místo, které přidělilo původní rodné číslo, a to na základě nového nebo opraveného rodného listu. Změnu rodných čísel přidělených před 1. lednem 2003 zajišťuje Ministerstvo vnitra.

Podrobnější informace o rodných číslech (ověřování a osvědčování rodného čísla či formuláře) maleznete na: http://www.mvcr.cz/clanek/obcan-na-urade-775188.aspx?q=Y2hudW09NQ%3d%3d

19 komentářů: „Podmínky přidělení rodného čísla“

 1. V jaké dobe musí být přiděleno rodné číslo? Čekám na to číslo už vice než rok.

 2. Podarilo se vam zjistit, jak je to s terminem prideleni RC? Manzel je na tom podobne, ceka uz od zari 07. kdy mu byl pridelen prechodny pobyt cizineckou policii. U ministerstva vnitra se do pry da vyridit do mesice, ovsem za poplatek.

  Odpověď: Manžel napsal žádost o udělení rodného čísla na Ministerstvo vnitra, odbor správních činností a osobně tam žádost donesl. Paní žádost přijala a odeslala na Inspektorát cizinecké policie v Praze. Za týden si manžel rodné číslo vyzvedl na cizinecké policii a nic za to neplatil.

 3. Dobrý den, teď budu nejspíš trochu za blbce, ale k čemu mi je české rodné číslo? Jsem tady na přechodný pobyt již přes 5 let, o přidělení r.č. jsem nežádala a normálně „funguju“, nikde jej po mě ani nevyžadovali. V průkazu o povolení k pobytu pro občana EU, mám uvedeno své rodné číslo. Jsem 83ročník ze SR.
  Děkuji

  Odpověď: Pro Slováky se vztahují jiné zákony, cizinci z jiných zemí třeba rodná čísla nemají. Potřebují ta česká kvůli komunikaci s různými úřady, například zaměstnavatel je pod rodným číslem registruje na zdravotní pojišťovně a také na české správě sociálního zabezpečení.

 4. Dobrý den, můj muž je z Chorvatska a dostal zde průkaz o pobytu rodinného příslušníka občana Evropské unie. Našel si práci a je po něm vyžadované rodné číslo pro cizince. Musí si o něj žádat, pokud má tento doklad a za jak dlouho bude hotov?
  Děkuji

  Odpověď: Rodné číslo by měl mít pro registraci na pojišťovně. Podejte žádost na ministerstvu vnitra a do týdne byste si měli rodné číslo vyzvednout na cizinecké policii.

 5. Dobrý den, já jsem byl informován na cizinecké policii, že o rodné číslo bylo zažádáno automaticky jak jsem dostal přechodný pobyt.To už je více jak 4měsíce a stále ho nemám. Prý to může trvat i více jak rok.Jak to mohu uspíšit?Na písemný dotaz mi na ministrstvu vnitra neodpověděli a tel.číslo jsem nesehnal.
  Děkuji

 6. I můj manžel čeká na přidělení rodného čísla od 7. března 2008, kdy jsme zažádali současně s vyzvednutím modré občanky na cizinecké policii. Vidím, že ti kteří žádají prostřednictvím cizinecké policie čekají rok a déle a ti kteří si dojdou na odbor osobně, mají rodné číslo během týdne. Pražští mají opět výhodu.Co máme dělat teď, když máme zažádáno, manžel nemůže bez rodného čísla dostat český řidičák a pravděpodobně přijde o práci, protože ho potřebuje a já jsem doma s naší sedmiměsíční dcerou.Také jsem psala na ministerstvo vnitra a dosud čekám na odpověď.Možná marně.

  Odpověď: Zkuste na Ministerstvo vnitra zavolat. Snad by také šlo i pro mimopražské tam dojít osobně a oni by žádost poslali na příslušnou cizineckou policii.
  Rodná čísla (odbor správních činností)
  e-mail: eorc@mvcr.cz
  telefon: 974 817 203

 7. Chtěla bych se zeptat, zda je velký rozdíl v tom, když žádost na ministerstvo pošlu poštou nebo když žádost podám osobně. Máte s tím někdo zkušenost? Dle komentářů asi není rozumné žádat prostřednictvím cizinecké policie, ale jezdit do Prahy je zbytečná časová i finanční zátěž. Proto se mi dopis zdá nejrozumnější. Díky za radu a všem přeji úspěšný rok 2009

 8. Dobry den, jenom chci prihodit svoji trosku do mlyna … muj pritel – anglican, s trvalym pobytem v CR si zazadal o prideleni rodneho cisla pres mistni urad cizinecke policie a po roce a pul se konecne dockal!!! Netusim, co je na tom tak sloziteho a proc to tak dlouho trva. Vyrizeni zadosti jsme i dvakrat urgovali a pani na telefonu nam sdelila: „to vite, to muze trvat i dva roky, ted vyrizujeme zadosti z roku 2005“ (psal se rok 2007). My jsme zadali v kvetnu 2007 a v prosinci 2008 jsme se dockali.

 9. Pritelkyne ktera je cizinka/duchodkyne se stalym pobytem v CR nema ve sve zelene knizce vyplneho rodne cislo. Snazim se pro ni najit odpoved jestli je nutne aby toto cislo mela kdyz ji ho tam cizinecka policie nevyplnila. Pracovat v CR nikdy nebude, od zdravotni pojistovny dostala podobne cislo ktere nazyvaji cislo klienta a neni nam jasne z jakeho jineho duvodu by rodne cislo v CR mela mit. Prosim poradte. Jak u cizinecke policie tak e-mailovani do ministerstva vnitra neprinasi zadnou odpoved. Dekuji.

 10. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na změnu rodného čísla při nezrušitelném osvojení. Sám jsem byl osvojen v roce 1977, a měl jsem v ruce originál rodný list a nynější rod. list. Mám rodné číslo stále stejné. Tak se chci zeptat, jestli se měnilo (třeba na přání osvojitelů) rodné číslo při osvojení i v těchto 70-tých letech, nebo se to praktikuje až od roku 2000.
  Děkuji Jirka

 11. Dobrý den. Chcem sa spytať,co mám nárok na trvaly pobyt v ČR ak som sa tu vydala a ako je to z pridelovanim rodního čisla

 12. Dobry den,

  Rada bych se zeptala jestli nekdo jak se zada rodne cislo pro dite – ja jsem ceska, otec anglican a mala je anglicanka. Vsichni zijeme v Anglii ale rada bych aby mala mela RC. ( kvuli uctum a sporenim) moc dekuji

 13. Dobry den
  chcem sa spytať ak som sa tu vydala u som sa aj sobasila co musim splnat na jeho poziadanie. dakujem
  Gabina

 14. Hezky den chtěla bych se zeptat ma maminka je slovenka a potřebuje přidelit od ministerstva vnitra rodné čislo kvůli invalidnímu důchodu .Ma v čechach přechodní pobyt .Martina

 15. Dobrý den

  Chci se zeptat, kdo má právo po mě chtít rodné číslo. Nebo jinak, musím nahlásit rodné č. obchodní organizaci? Konkrétně: UPS při objednávání internetu. Děkuji Pepa

 16. dobry den chi se zeptat že jsem chčela udělat rodne čisloale jsem ještě dlouho pobyt tak kde mam zeptat jsem prosim kdo to vi tak ukačte mi děkuji moc

 17. Dobrý den chcy se zeptat kdy bude rodne čislo,ug 1 rok spatki ho pogadala,a do ted ned ostala.

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s