Cestování po Schengenu – rodinný příslušník občana EU – občan třetí země

Do jiných států Schengenu/EU můžete cestovat s platným cestovním pasem. Podléháte-li z titulu své státní příslušnosti vízové povinnosti, potřebujete pro své cesty také vízum, které může být při pobytu na území ČR nahrazeno některým z následujících dokladů:   Jste-li držitelem platného průkazu o pobytu rodinného příslušníka občana EU, resp. platné pobytové karty rodinného příslušníka občana EUvydané ČR a platného cestovního dokladu, můžete cestovat:

  • do jiných zemí schengenského prostoru a strávit na jejich území až 3 měsíce během jakéhokoli šestiměsíčního období. Není nutná podmínka doprovázení nebo následování občana EU.
  • do zemí EU mimo schengenský prostor pobývat na jejich území až 3 měsíce během jakéhokoli šestiměsíčního období za podmínky, že občana EU doprovázíte či následujete. Pokud cestujete sám a podléháte vízové povinnosti, potřebujete vízum.

Jste-li držitelem platného průkazu o povolení k trvalému pobytu vydaného ČR a platného cestovního dokladu, můžete cestovat do jiných zemí schengenského prostoru a pobývat na jejich území až 3 měsíce během jakéhokoli šestiměsíčního období.   Pokud nejste držitelem ani jednoho z výše uvedených dokladů a při cestách do zemí EU mimo Schengen občana EU nedoprovázíte ani nenásledujete, nevztahují se na vás úlevy pro osoby požívající práva Společenství na volný pohyb a váš pobyt na území EU/Schengenu se řídí všeobecnými vízovými pravidly pro vaši zemi původu.

Výše popsané právo rodinných příslušníků občanů EU pobývat na území jiných států EU/Schengenu až 3 měsíce během jakéhokoli šestiměsíčního období se jinak nazývá tzv. „pravidlo 3/6“.  Znamená to, že celková doba pobytu na území jiných států EU/schengenského prostoru, nesmí překročit dobu 3 měsíců během jednoho půl roku (6 měsíců). Půlrok se začíná počítat dnem prvního vstupu do jiných států EU/schengenského prostoru. Po vyčerpání 3 měsíců v tomto půlročním období je třeba tyto státy EU/schengenského prostoru opustit. Vrátit se lze až v dalším půlroce.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s