Dlouhodobé vízum

Žádost o vízum k pobytu nad 90 dnů (typ víza D) si můžete podat pouze na zastupitelském úřadě České republiky.

Zastupitelský úřad nerozhoduje o udělení či neudělení víza k pobytu nad 90 dnů. Vízum k pobytu nad 90 dnů uděluje inspektorát cizinecké policie (ICP) na žádost cizince, který hodlá pobývat na území ČR za účelem vyžadujícím pobyt na území ČR delší než 3 měsíce. Pro posouzení žádostí o udělení víza k pobytu nad 90 dnů je příslušný ICP dle místa Vámi uvedeného bydliště. Vízum k pobytu nad 90 dnů do cestovního dokladu cizince vyznačuje ZÚ na základě pokynu orgánu ICP. Vízum k pobytu nad 90 dnů podle tohoto odstavce se vyznačuje vždy jako vícenásobné.

Vízum k pobytu nad 90 dnů se uděluje s dobou platnosti stanovenou orgánem ICP nejvýše na 1 rok.

Vízum k pobytu nad 90 dnů se dále uděluje cizinci za účelem převzetí povolení k trvalému pobytu, povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny nebo za účelem studia na území ČR nebo za účelem vědeckého výzkumu na území ČR anebo za účelem podání žádosti o povolení k dlouhodobému pobytu udělovaného KO MZV. Vízum k pobytu nad 90 dnů podle tohoto odstavce se uděluje jako jednorázové.Vízum k pobytu nad 90 dnů se uděluje s dobou platnosti na 6 měsíců a dobou pobytu na území ČR v délce 3 pracovních dnů.

Žádost o udělení víza k pobytu nad 90 dnů policie vyřídí ve lhůtě do 90 dnů, ve zvlášť složitých případech do 120 dnů ode dne podání žádosti.

Žádost o udělení víza k pobytu nad 90 dnů za účelem studia nebo za účelem pedagogické činnosti nebo za účelem výzkumu vyřídí policie ve lhůtě do 60 dnů ode dne podání žádosti.

Náležitosti žádosti o udělení víza nesmí být starší než 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu, matričních dokladů a fotografie cizince, odpovídající jeho skutečné podobě, pokud není stanoveno jinak. Všechny náležitosti, s výjimkou cestovního dokladu, musí být v českém jazyce (náležitost v českém jazyce nebo náležitost v cizím jazyce s ověřeným překladem do českého jazyka).

Upozornění:

Držitelé dlouhodobého víza typu D mají od 5. 4. 2010 stejné právo volného pohybu – tři měsíce během jakéhokoliv šestiměsíčního období, jaké užívají držitelé povolení k pobytu.

Právo volného pohybu se vztahuje i na držitele dlouhodobých víz vydaných před 5.4.2010 (víza typu D a D+C). U víz typu D vydaných před 5. 4. 2010  začíná, dle Evropské komise, šestiměsíční období dnem 5. 4. 2010. U víz typu D+C se možnost využití volného pohybu počítá dle toho, kolik dní reálně strávil držitel tohoto víza na území jiných členských států po vstupu na území před a po 5. 4. 2010.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s