Za pozvánku cizinci platí. Češi na tom umějí vydělat

Pro Čechy je to jen kousek papíru, za který ještě dostanou zaplaceno. Pro cizince z Východu naopak představuje vstupenku do Evropy, za niž si ochotně připlatí. Takzvaný zvací dopis je žádaným zbožím. A někteří Češi se na tom naučili vydělávat. Ministerstvu vnitra dochází trpělivost a chystá zvláštní databázi.

Žena, která pozvala na adresu jednoho bytu 24 osob, ačkoli tam sama nebydlela. Důchodce, který si k penzi přilepšoval bokem – za jednu pozvánku žádal dvě stě korun. Dva případy z policejních statistik. Ukazují, jak relativně snadno lze obcházet úřady – a s falešnými pozváními kšeftovat. „To, že si imigranti platí za pozvání, je běžné,“ říká Světlana Knězová z Poradny pro uprchlíky.

Stovky nebo tisíce Čechů pozvou každoročně k sobě domů cizince. A nechávají si za to platit. Úřadům už ale dochází trpělivost, policie chce pečlivěji prověřovat každého, kdo podezřele často posílá zvací dopisy. Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra, kterou má server TÝDEN.CZ k dispozici. Ministerstvo hodlá v budoucnu vytvořit speciální databázi zvoucích osob, do které by měli přístup vedle policistů i úředníci z ambasád.

Ministerská zpráva zmiňuje konkrétní návrhy, jak se s falešnými pozváními vypořádat už v cizí zemi. Například na problémové zastupitelské úřady ve Vietnamu či Mongolsku budou hojněji vysíláni imigrační policejní důstojníci. „Jejich role bude významná při odhalování podvodů žadatelů o vízum,“ stojí ve zprávě.

Pozvánka do ráje

Dopis s pozváním v ruce otevírá cestu do vytoužené Evropy. Mnohem snáze lze pak dosáhnout na krátkodobé vízum, které představuje propustku do bohatého ráje. I proto se ve východních zemích, kde jsou ambasády nejvytíženější, se zvacími dopisy čile obchoduje.

Pro Čechy jde o celkem bezpečný byznys. Sepsání pozvání k návštěvě pochopitelně není trestné. „Nejde o trestný čin ani přestupek, policie se tím proto dál nezabývá,“ vysvětluje mluvčí Cizinecké policie Kateřina Jirgesová. A že šlo od začátku o podvod, policie objeví příliš pozdě – až chytí cizince, který je nelegálně na českém území.

Teprve potom to mívá pro zvoucí osoby nepříjemnou dohru. „Lidé, kteří jej do České republiky pozvali, pak často odmítají zaplatit náklady spojené s vyhoštěním. Takové riziko na sebe přitom bere každý, kdo si do Česka návštěvu pozve,“ vysvětluje mluvčí Jirgesová.

Jenže dokázat předem, že jde o podvod, není snadné. Žadatel o vízum sice musí projít pohovorem na velvyslanectví, ale úředníci nemusejí nic odhalit. „Pokud má pozvání v ruce a na kontrolní otázky úředníků odpovídá správně, není důvod mu krátkodobé vízum neudělit,“ říká mluvčí diplomacie Zuzana Opletalová.

Cizinci jsou na pohovor většinou dobře připraveni – dopředu vědí, na co se jich úředníci budou ptát. „Od zprostředkovatelů nebo příbuzných mají instrukce, jak odpovídat a na co si dávat pozor,“ dodává Opletalová.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s