Dobrá zpráva pro cizince: cizinecká policie končí

Útvar, který má mezi cizinci hrůznou pověst, do pěti let zmizí. Ministerstvo chce většinu pracovní náplně cizinecké policii sebrat. Místo policistů budou vyřizovat trvalé i přechodné pobyty ministerští úředníci, kteří slibují rychlost a komfort.
Cizinci zvyklí přešlapovat před cizineckou policií v nekonečných frontách mohou doufat v lepší zítřky: vyřizování jejich žádostí se má zrychlit. Pomoci má reforma policie, která neušetří ani cizineckou složku. Do jednoho roku přejde část agendy pod ministerstvo vnitra. Trvalé pobyty budou nově udělovat ministerští úředníci. A u cizinecké policie se sníží stavy.

„Mělo by dojít ke snížení počtu pracovníků u policie, kteří doposud tuto činnost vykonávali,“ píše se v důvodové zprávě novely. Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra však vylučuje, že by policejní sekretářky skončily bez práce. „Policisté budou přeřazeni jinam, kde se budou věnovat ryze policejní práci,“ vysvětluje Řepka. Nakolik se zamíchá s počty tabulkových míst, zatím není jasné.

Na vnitru vznikne 182 nových míst. A stejný počet ubude v řadách cizinecké policie. Navíc má ministerstvo časem rozhodovat také o přechodných pobytech. Cizinecká policie tak zůstane téměř bez práce.

Policista sekretářkou? Příliš velký luxus

„Hlavním důvodem je zbavit policii administrativy. Civilní úřad je mnohem levnější,“ říká Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. „Bude fungovat i lepší propojení s migrační politikou, což by mělo zlepšit úroveň služeb.“ Ušetřené finance může ministerský úřad investovat do zkvalitnění služeb.

Klíčová data
1. 1. 2009

pod ministerstvo vnitra přejde agenda trvalých pobytů

1. 1. 2013

ministerstvo vnitra bude rozhodovat i o přechodných pobytech (například povolení k dlouhodobému pobytu)

Cizinecká policie si bude muset najít novou činnost. Už nyní probíhají mezi ministerstvem a ředitelstvím cizinecké policie rozhovory o tom, co dál s policejní složkou. „Dostali jsme za úkol zpracovat novou koncepci, jak bude cizinecká policie fungovat v budoucnu,“ řekla serveru TÝDEN.CZ její mluvčí Barbora Kudláčková. „O podobě té koncepce se zatím jedná,“ odmítla přiblížit, jakou práci bude část policejního sboru zastávat v příštích letech.
Podle informací serveru TÝDEN.CZ je nejpravděpodobnější, že útvar zanikne úplně. „Není to ještě oficiálně rozhodnuto,“ tvrdí zdroj obeznámený s problematikou, který si přeje zůstat v anonymitě. „Ale s největší pravděpodobností cizinecká policie zachována nebude.“

Konec cizinecké policie by uvítaly nevládní organizace, které pracují s imigranty. „Věřím, že by to mohlo pomoci. Přístup cizinecké policie k cizincům je v některých případech opravdu neúnosný,“ popisuje zkušenosti Eva Holá z Organizace pro pomoc uprchlíkům „S ministerskými úředníky máme mnohem lepší zkušenost.“ Už nyní se totiž na ministerstvu rozhoduje o některých typech trvalých pobytů.

Reklamy

One thought on “Dobrá zpráva pro cizince: cizinecká policie končí”

  1. Tak tose mnelo udelat už davno, to asy v tom state jsov všechni slepi , co se deje na cizenycke policeji je tam korupce vetši neš nihde inde. bez uplatku tam neudelaš vubec nic, a z lydma tam se chovaji jak z dobytkem,ty užednicy praccujuv jenom pro sprostretkovatele od jakych dostavaji prachy a to vedeni cizenecke police na všechno zaviraji oči, to je jasnyj že se na tom taky podili, jeto obrovska ostuda pro českou republiku.

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s