Zdravotní pojištění cizince

Pokud má cizinec v ČR přechodný pobyt, byl mu vydán na základě cestovního zdravotního pojištění.
Veřejné zdravotní pojištění platí v případě, že je zaměstnán českým zaměstnavatelem. Pokud je v ČR bez zaměstnání, zdravotní pojištění nemůže dobrovolně z vlastní iniciativy uzavřít.
V případě, že nastoupí do zaměstnání, veškeré úkony spojené se zdravotním pojištěním zajišťuje jeho zaměstnavatel, tj. přihlášení, předání průkazu pojištěnce, popř. odhlášení v případě ukončení zaměstnání.
Jestliže cizinec získá v ČR trvalý pobyt, stává se ze zákona osobou zdravotně pojištěnou v ČR, bez ohledu zda je či není výdělečně činný. A potom zdravotní pojištění musí platit.

Od 1. 1. 2010 vstupuje v platnost novela zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky. Od tohoto data se cizinci s dlouhodobým pobytem na území ČR budou muset prokázat pouze takovým platným cestovním zdravotním pojištěním, které je uzavřeno u pojišťovny oprávněné provozovat toto pojištění na území České republiky. Jejich povinností bude předložit i doklad o zaplacení pojistného.

Další změnou je, že pojišťovna VZP, a.s. vyšla vstříc zahraničním klientům a rozšířila možnost uzavřít si Zdravotní pojištění cizinců od 1.11.2009 až na 36 měsíců, namísto dřívějších 24. Toto zvýhodnění je určeno zejména pro cizince dlouhodobě žijící na našem území, kteří budou moci využívat zdravotní péči bez opětovného uzavření smlouvy o další rok navíc.

30 komentářů: „Zdravotní pojištění cizince“

 1. pokud nemám rodné číslo,ale chci pracovat, je nějaká jiná varianta (brigády atd.)? Můžu si platit pojištění i bez rodného čísla? A kde?
  Děkuji

 2. Dalibor: V případě, že nemáte rodné číslo (z důvodu, že jste cizinec), lze pojištění sjednat u některých pojišťoven také. U nás například pojišťovna ČSOB, kde se místo rodného čísla uvede datum narození ve formátu RRMMDD9999.

 3. Chtěla bych se zeptat,kolega je ze Slovenska,dělá v ČR,teď pujde do předčasného důchodu a chtěl by zůstat v ČR.Jak má postupovat aby měl i v ČR zdravotní pojištění?Předem děkuji.

 4. Cizinka třetího státu s pracovním povolením, nyní na mateřské dovolené, za kterou je plátcem pojistného stát, žádá o prodloužení dlouhodobého pobytu. Účel změny pobytu ze zaměstnaneckého poměru na podnikání. Na cizinecké policii požadují zaplacení komerčního zdravotního pojištění cizinců pro případ nutné a neodkladné péče. Zajímá mě,proč je nutné toto pojištění, když je v jejím případě plátcem pojistného stát.

 5. Chtěla bych se zeptat,jsem s Bulharska,ne se zamestansa uj,ne Můžu si platit pojištění sama protoje mam prehodny pobit tadey,esli si udelam bulharski (evropski) zdravotni prykaz-bude li platit tadey v Cesko

 6. emma :Chtěla bych se zeptat,jsem s Bulharska,ne sem zamestana uj,ne Můžu si platit pojištění sama protoje mam prehodny pobit tadey,esli si udelam bulharski (evropski) zdravotni prykaz-bude li platit tadey v Cesko

 7. Dobrý den,
  obracím se na Vás s prosbou o radu. Můj dotaz se týká zdravotního pojištění pro manžela, který je z Ruska a sňatkem v lednu 2009 zde získal povolení k přechodnému pobytu. Doposud si manžel sjednával komerční zdravotní pojištění (cestovní pojištění pro cizince) vždy na měsíc dopředu u pojišťovny Maxima. Toto pak šel každý měsíc po uzavření nové smlouvy ukázat na místní cizineckou policii. Doposud s tím nebyl žádný problém, ale tento měsíc mu na policii oznámili, že příště musí donést pojištění uzavřené do roku 2014. Odvolávali se při tom na novelu cizineckého zákona z letošního roku. Nic takového jsem ale v této novele nenašla. Manžel v ČR nepracuje, jezdí pracovat do Moskvy. Z toho důvodu si také platí pojištění vždy jen na měsíc, protože nikdy dlouho dopředu nevíme, jak dlouho zde bude. Je informace od policie v souladu se zákonem?
  Děkuji za odpověď.

 8. Dobry den chtela bych se vas zeptat sem slovenka mam tu prechodny pobyt pred tyzdnom som nastupila na matersku ale teraz som sa od doktorky dozvedela ze od 1.3.som nepojistena pracovny pomer my skoncil 28.2.ale ja som uz v tej dobe bola na neschopenke a v ochranej lhute tak preco som nebola pojistena kdyz nemocensku som dostavala dakujem za odpoved

 9. Jsem manželem Slovenky,maželství bylo uzavřeno 20.února 2010 ve Velkých Opatovicích. Manželka není pojištěna v ČR,má tady přechodný pobyt a je vedena na Úřadu práce v Boskovicích bez nároku na podporu, jak máme postupovat ,aby byla pojištěna v ČR.
  Prosím odpovězte na můj Mail .

 10. Pokud manželka nemá v ČR trvalý pobyt, tak nemůže mít veřejné zdravotní pojištění. Mohla by si uzavřít nějaké komplexní pojištění pro cizince, platí se minimum nějak kolem 1080, – měsíčně
  http://www.pvzp.cz/cs/produkty/zdravotni-pojisteni-cizincu.html

  Pak jedině, kdyby si našla práci, tak jí zaměstnavatel přihlásí na zdravotní pojišťovnu a bude to za ní odvádět.
  Nebo se ještě zkuste zeptat na VZP, jestli si jí nemůžete pojistit na sebe. Třeba to bude možné, když je z EU.

 11. Dobrý den,
  mám přítele z Turecka kterého chci pozvat do ČR.Nyní už mám pro něj pozvání jen musíme zajít na ambasádu do Ankary a žádat o vízum na 60 dní.A chtěla jsem se zeptat zda musíme doložit již na ambasádě zdravotní pojištění nebo zda to stačí než když vstoupí na území ČR.Když jsem byla na cizinecké policii dala jsem jim čestné prohlášení ale nevím zda tohle stačí a nebo ho mít již sjednané než půjdeme na ambasádu.
  Děkuji
  S pozdravem
  Lenka

 12. Dobrý den

  Potřeboval bych vědět jak je to s veřejným zdravotním pojištěním cizinců v případě sloučení s občanem ČR.
  Nedávno jsem se oženil, manželka a vyženěný syn jsou ruské národnosti. Od cizinecké PČR dostali přechodný pobyt. Manželka se zaregistrovala na Úřadu Práce kde ji dali průkazku žadatele o práci a s touto průkazkou ji poslali na zdrav. pojišťovnu, že má nárok jako rodinný příslušník občana ČR podílet se na veřejném zdravotním pojištění (že za ni stát bude hradit zdrav. pojistku jako za nezaměstnanou). Zdravotní pojišťovna ji odmítla s tím že má pouze přechodný pobyt.

  Jaký je vlastně právní statut mojí manželky a syna z hlediska zdravotního pojištění?
  Jsou bráni jako cizinci a musí sjednávat komerční pojištění?
  Nebo, jelikož jsou to rodinní příslušníci občana ČR, mají stejný nárok jako občané ČR?

  Za odpověď děkuji

 13. Nám se stalo to samé. Můj manžel je cizinec ze třetí země, také se zaregistroval na pracáku, poslali ho na pojišťovnu a tam ho nechtěli pojistit, že nemá trvalý pobyt. Není mi jasný, že úřady práce tohle neví. Dozvěděla jsem se po té, že veřejné zdravotní pojištění lze uzavřít jedině v případě, že máte na území ČR trvalý pobyt a nebo když jste zaměstnán, tak to za Vás odvádí zaměstnavatel. Takže Vaše manželka si může uzavřít jedině komerční pojištění, dokud nedostane trvalý pobyt. (A o ten může požádat po dvou letech přechodného) Na syna bych se zeptala, jestli je nezletilý, zda byste si ho nemohl napsat na sebe. To fakt nevím, jak to chodí.

 14. Dobrý den,
  můj přítel (z 3. zemí) má nějakou dobu přechodný pobyt na území ČR, a nemá žádný zdravotní pojištění. Tak by mě zajímalo, zda je nutné si ho pořidit? Zda je to povinost, nebo povinosti se stává, až bude mít trvalý pobyt?
  Děkuji
  Lena

 15. Má povinnost mít nějaké komerční zdravotní pojištění pro cizince. Po získání trvalého pobytu, musí mít veřejné zdravotní pojištění jako každý občan ČR, který má v ČR trvalý pobyt.

 16. dobře, tak si ho pořídí..a stane se něco, že pár měsíců neměl žádné pojištění, bude problém až bude žádát o trvalý pobyt? nebo jsou nějaké sankce?
  Děkuji
  Lena

 17. Dobry den,
  jsem obcanka SR a v CR mam trvaly pobyt. Zdravotni pojisteni mi platil zamestnavatel. Jsem i po nastupu na materskou dovolenou zdravotne pojistena? Dekuji za odpoved.

 18. Dobry den, jsem ceska, muj pritej je Anglican a chtel by se prestehovat do CR s tim, ze tu nebude pracovat, pracuji ja, planujeme dite a tak on by byl neco jako „na materske“ – proste by se staral o dite, zatimco ja bych pracovala (pracuji doma- OSVC). Musi mit trvaly pobyt, ikdyz pendluje mezi CR a Anglii? A kdyby jsme se vzali v CR, ziska tim trvaly pobyt? Diky moc za jakoukoliv odpoved!

 19. Snatkem s Vami bohuzel automaticky nedostava manzel trvaly pobyt, ten je az po 2 letech nepretrziteho pobytu v cr. Musi se hlasit na cizinecke policii, pokud jeho pobyt presahne 30 dni a pokud presahne 90 dne, lze zadat o prechodny pobyt. Pokud zde planujete zit, doporucuji zaridit rodne cislo, spise nez pres cizineckou policii rovnou zazadejte o prideleni rc na urade, dle zakona to vyridi do 30 dnu, pres cizineckou policii nejdrive musi zadat o povoleni k prechodnemu pobytu a pak teprve o rc, coz muze trvat i rok, zalezi na roku narozeni. Rodne cislo je od 1.1.2011 nutne k jednani s urady, my napriklad meli problem s uzavrenim povinneho ruceni a vydani spz, protoze manzel rc nemel. Rozhodne doporucuji pojisteni, staci zakladni. Muze take pouzit kartu evropskeho zdravotniho pojisteni (stejnou, jako mame tady v cr), ale musi si o ni zazadat v uk, da se to snadno vygooglit.

 20. Pokud máte trvalý pobyt a jste ze zákona účastníkem veřejného zdravotního pojištění, tak kolem 12 tisíc za rok. Komerční pojištění mohou být levnější, každá pojišťovna to může mít jinak.

 21. Dobrý den, můj přítel má na území ČR přechodný pobyt, ale pracuje v zahraničí. Po dobu pobytu v ČR je přítel pojištěn u pojišťovny MAXIMA. Když pracuje v zahraničí, pojištěn v ČR není. Je pojištění u MAXIMY dostačující nebo je nutné být pojištěn u jiné pojišťovny? Nenaskakuje mu penále, když není pojištěn jako je to třeba u českého občana, který vycestuje za prací do zahraničí a v ČR si pojištění neplatí? Děkuji za odpověď

 22. Pokud nemá trvalý pobyt, tak není povinnen platit veřejné zdravotní pojištění v ČR, to má jen v případě, že tu pracuje a zaniká s ukončením pracovního poměru. Maxima určitě stačí. A to může kdykoli ukončit, pokud odjede mimo ČR.

 23. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké pojištění je nutno sjednat pro cizinku ze země mimo EU, pokud se stane mojí manželkou. Já jsem občanem EU a v Česku mám trvalý pobyt, jsem tady zaměstnán a mám veřejné zdravotní pojištění. Vím, že po svatbě dostane moje budoucí manželka dlouhodobý pobyt a po dvou letech může zažádat o pobyt trvalý. Jde mi tedy o to období prvních dvou let. Děkuji, Luboš

 24. Pokud nebude zaměstnaná, tak musí mít nějaký typ komerčního pojištění, VZP nabízí komplexní pojištění pro cizince, které je téměř srovnatelné s tím veřejným.

 25. Dobrý večer ještě jednou. Rád bych ještě doplnil svůj dotaz. Nevíte, zda se v oblasti zdravotního pojištění cizinců připravuje nějaká změna? Obecně je současný stav diskriminující, když komerční zdravotní pojištění je podmínkoiu pro získání dlouhodobého či trvalého pobytu a je pro cizince drahé. Děkuji, Luboš

 26. O žádné změně nevím, spíš se podmínky pro cizince znevýhodňují…

 27. Jsem cesky obcan zijici od 1994 v Kanade. Hodlam se natrvalo vratit do CR. Muzete poradit jake ksou moznosti zdravotniho pojisteni?

  Dekuji

  Jaromir

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s