Schengenský prostor

 

Picture

Schengenský prostor (slangově kráceno i na Schengen) je území většiny evropských států, na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou.

Prostor se označuje podle vesnice Schengen v Lucembursku, u níž byla 14. června 1985 podepsána Schengenská dohoda a v níž byla 19. června 1990 podepsána prováděcí úmluva. Smluvními státy jsou převážně země Evropské unie, ale i některé nečlenské země EU. Do schengenského prostoru spadají i některá ze zámořských území členských zemí.

Mapa schengenského prostoru. Tmavě modrá barva označuje plné členy, světle modrá signatáře, kteří se dosud plně neúčastní. Žluté tečky jsou malé státy, které nejsou členy Evropské unie, ale mají zájem o vstup do schengenského prostoru.Monako (tyrkysová tečka) není signatářem Schengenské dohody, ale fakticky se stalo součástí schengenského prostoru díky bilaterálním úmluvám s Francií.

Reklamy

13 komentářů: „Schengenský prostor“

 1. Přiznám se, myslel jsem si, že Norsko do Shengenu nepatří a naopak o francouských koloniích jem se domníval, že ano.

  Škoda, že zatím nezmodrala Británie a Balkán.

 2. Mohu jet do chorvatska jen s občanským průkazem ?

  Odpověď: Jelikož Chorvatsko není v EU, tak bych to neriskovala. Vezměte si pas 🙂

 3. Dobrý den,

  Jak se počítá délka pobytu v Shengenském prostoru, pokud ze je člověk ze 3 zemích týden v lednu, pak 10dní v únor a následně od 8.března nepřetržitě dosud.
  Kdy by měl opustit republiku, pokud ještě nemá vyřízené vízum a za jak dlouho se může vrátit?

  Děkuji

 4. Mám propadlý pas, je potřeba k návštěvě Madeiry, nebo stačí občanský průkaz?

 5. Dobrý den, mohou klienti UKR národnosti s trvalým pobytem v ČR cestovat do zemí Shengenského prostoru (konkrétně do Řecka) bez vyřizování víz?

  Děkuji

 6. Dobrý den, mouhu letět na Ibizu pouze s platným občanským průkazem, nebo potřebuji pas? Děkuji

 7. Jak je to se zákazem pobytu v zemích shengenského prostoru poté, co jedna země vydala tento zákaz pro trestný čin, spáchaný na jejím území a její justicí byl občan jiného státu odsouzen k odnětí svobody a posléze mu byl udělen zákaz pobytu na území dotčeného státu.ˇUdajně se tento zákaz pobytu týká všech zemí Shengenu.

 8. Dobry den,
  chtela jsem se zeptat,jsem momentalne v cr s manzelem ktery je Egyptan,je tady zatím na turisticke vizum,ale vyrizujeme prechodny pobyt. Pokud budeme chtit jet na vikend nekam,tak shengenske staty problem nejsou(ma shengenske vizum) ale chtel ajsem se zeptat jak je to treba s Anglii(na vikend) a nebo Turecko?

 9. Podle jakési úmluvy mezi Chorvatskem a ČR, akceptují i občanský průkaz, který není těsně před propadnutím. Ale radši si to ověřte třeba na konsulátu.

 10. Dobrý den,muj manzel je kosovský albánec a ma v čechách přechodný pobyt rodinného příslušníka EU. Chtěli bychom jet na poznavaci zájezd jen na 4 dny do londýna, musi žádat o turistické vizum?

Zanechat odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s